POZOR!                 Tento týden mají „naše noviny“ DVĚ STRANY !

U nás nakoupíte NEJVÝHODNĚJI!

Aktualizováno vždy o víkendu.
naše noviny
o veřejnosti od r. 1994 Internetový týdeník naše noviny str. 1 naše noviny str. 2
Kontakt na redakci
babocka@vram.cz
Internetový týdeník o kultuře
a společnosti od r. 1998 naše noviny str. 1

Dvacet nejtrapnějších reklam jde do závěrečného boje o Sexistické prasátečko

Hlasování v  anticeně Sexistické prasátečko vstoupilo do svého druhého kola a o vítězství se v  následujících dvou týdnech utká dvacet nejvíce sexistických reklam. Mezi reklamami, které symbolicky bojují o „vítězství“, je i sexismem nechvalně proslulá Pila Pasák, pivovar Modrá hvězda či firma na čištění kanalizací se sloganem „Výcuc všeho, co smrdí“. V  druhém kole mohou lidé hlasovat až do neděle 19.  listopadu 2017.

Anticena letos přišla s  novým způsobem hlasování. Zatímco v  předchozích ročnících lidé volili tři nejvíce sexistické reklamy, nyní mohli vyjádřit svůj názor na všechny reklamy. Také v druhém kole budou hlasující vybírat mezi „to je sexismus!“ nebo „to ještě jde“. „Způsob hlasování byl inspirován i populární seznamkou Tinder, takže lidé mohou hlasovat i pomocí posunutí reklamy vlevo nebo vpravo. Chtěli jsme dát lidem možnost říct, že jim některé z  nominovaným reklam nevadí, což nyní mohou vyjádřit pomocí tlačítka ‚to ještě jde‘,“ vysvětluje Petra Havlíková z  NESEHNUTÍ.

Jak to všechno dopadne bude jasné v  pátek 24. listopadu 2017 na slavnostním vyhlášení výsledků anticeny Sexistické prasátečko v  brněnském Domě umění (Malinovského náměstí  2) od 19 hodin.

NESEHNUTÍ se tématu sexismu v  reklamách věnuje také ve svých vzdělávacích workshopech pro střední školy nebo při systematické práci s  Krajskými živnostenskými úřady. V loňském ročníku soutěže se o titul nejsexističtější reklamy ucházelo celkem 88 reklam. Veřejnost i porota zvolila za nejvíce sexistickou reklamu tu od hudebního klubu BUDDY's, u odborné poroty vyhrála fotografie Pokorný Knives.

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 6. listopadu 2017

Saunoví mistři se sjedou do Aqualandu Moravia. Své umění budou předvádět celou noc

Příznivci saunování se mohou na podzim těšit na jedinečný zážitek. V  noci z  24. na 25. listopadu se totiž v  Aqualandu Moravia uskuteční unikátní noc saunových ceremoniálů. Během té mohou návštěvníci vyzkoušet hned 9 tematických saunových ceremoniálů i rozličné peelingy v  místní aroma lázni. To vše pod vedením zkušených saunových mistrů z  Čech i zahraničí.

Noc plná saunování se v  nejmodernějším tuzemském aquaparku Aqualandu Moravia koná poprvé. „Program začíná ve 21 hodin a trvá až do 2 hodin ráno. Pro tuto speciální příležitost jsme pozvali nejen naše osvědčené saunéry, ale i vyhlášené saunové mistry ze Slovenska. Pro maximální pohodlí návštěvníků je počet vstupenek omezen,“ vysvětluje Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu Moravia, a  dodává, že pro návštěvníky je připravený welcome drink, drobné občerstvení a samozřejmě vše, co k  saunování budou potřebovat.

Tématem noci saunových ceremoniálů jsou filmové hity. Na programu tak jsou ceremoniály inspirované například legendárním Tarzanem, Marilyn Monroe, oblíbenou pohádkou Ledové království nebo romantickým trhákem Než jsem tě poznala. Vedle rituálů ve finské sauně mohou zájemci navštívit také aroma lázeň a vychutnat si například kávový, ořechový nebo jogurtový peeling.

Kromě speciálního programu mohou návštěvníci využít všechna lákadla, která zóna Forum Romanum Wellness nabízí. K  dispozici jim tak je 24 saun a procedur i Pálava Pool s  teplotou vody až 36 stupňů Celsia. „Po náročné noci plné saunování pak mohou návštěvníci využít ubytování v  přilehlém hotelu Aqualand Inn, kde jim nabídneme potřebný odpočinek i zážitkovou snídani,“ doplňuje Pavlacký.

RegioJet spouští prodej nového jízdního řádu

RegioJet postupně zahajuje předprodej jízdenek na nové spoje a cestujícím kromě nových míst a spojení nabízí především jízdenky na nové spoje do Vídně – a to za nejnižší ceny – 370 Kč za trasu Praha – Vídeň ve třídě STANDARD při platbě Kreditovou jízdenkou a 375 Kč při platbách ostatními způsoby. Na trase Brno – Vídeň pak jízdenka ve třídě STANDARD stojí 170 Kč při platbě Kreditovou jízdenkou a 175 Kč při platbě ostatními způsoby.

Nejedná se přitom o nějakou „včasnou jízdenku“ nebo několik lístků pro pár vyvolených. Tato cena je dostupná všem – až do odjezdu spoje nebo do vyprodání míst ve třídě STANDARD. Do té patří obvykle nejvíce míst v  každém spoji - včetně například vozů Astra s  individuálními obrazovkami v  sedačkách.

Vlaky RegioJet nabídnou od nového jízdního řádu následující novinky:

Praha – Vídeň a zpět 4x v  každém směru a další novinky na této trase: možnost storna jízdenky 15 minut před odjezdem, rezervace vždy součást jízdenky apod.

Největší novinkou v  novém jízdním řádu jsou nové spoje na trase Praha – Brno – Vídeň a zpět, kde budou spoje RegioJet jezdit tak, že pojedou během celého dne ve 4 hodinovém taktu a ve Vídni zastaví kromě hlavního nádraží (Wien Hauptbahnhof) také ve stanici Wien Simmering. V  každém směru pojedou 4 spoje podle následujícího jízdního řádu:

Praha hl. n.    5:21 9:21 13:21 16:21

Brno hl. n.    7:48 11:48 15:48 18:48

Vídeň Hauptbahnhof   9:23 13:23 17:23 20:23

Vídeň Hauptbahnhof   6:30 10:30 14:30 18:30

Brno hl. n.    8:05 12:07 16:07 20:07

Praha hl. n.    10:42 14:42 18:42 22:39

Kromě nejvýhodnějších cen mění vlaky RegioJet další složitosti, které doposud existovaly v  mezinárodní vlakové dopravě na trase mezi Českou republikou a Rakouskem s  jinými dopravci. RegioJet cestování na této trase dělá výrazně zákaznicky příjemnější a jednodušší. Například cestující budou mít rezervaci místa vždy zdarma jako automatickou součást své jízdenky; jízdenku si nemusí tisknout – stačí vědět, kde mají sedět a RegioJet – stejně jako na ostatních linkách - i zde nabídne cestujícím možnost bezplatně stornovat svou jízdenku on-line až  do 15 minut před odjezdem. Samozřejmostí bude také další servis RegioJet – jako je internet zdarma, káva a další nápoje zdarma a denní a další tisk zdarma. Rozsahem služeb a dalším servisem budou nové spoje Praha – Vídeň a zpět identické se spoji, které RegioJet již provozuje na ostatních linkách.

Mezi Prahou a Brnem až 9x denně v  každém směru a nové zastávky po trase a v Brně

Na více než trojnásobek oproti stávajícímu stavu by měl v  roce 2018 vzrůst počet dálkových vlaků RegioJet spojujících denně dvě největší města Prahu a Brno. Od prosincové změny jízdního řádu plánuje RegioJet vypravovat z  Prahy do Brna a zpět celkem 9 párů spojů – z  čehož 4 páry budou představovat spoje na nové trase Praha – Brno – Břeclav – Vídeň; tři by měly spojovat Prahu, Brno a Břeclav s  Bratislavou a dva páry by měly jezdit na trase Praha – Brno.

Z  Brna hlavního nádraží do Prahy by vlaky RegioJet měly odjíždět v  následujících časech:

5:03, 6:09, 7:09, 8:09, 10:09 (od 10. 6. 2018), 12:09, 14:09, 16:09, 17:09 a 20:09.

V  opačném směru z  Prahy hl. n. do Brna pak v  následujících časech:

5:21, 7:21, 9:21, 11:21, 13:21, 15:21, 16:21, 17:21 (jede od 9. 6. 2018), 18:21 a 20:21.

Jeden pár spojů (první ranní z  Brna do Prahy a poslední večerní v  opačném směru) zastaví také v  Adamově, Blansku, Letovicích a Svitavách. V  Brně zastaví většina vlaků RegioJet také na nádraží Brno-Židenice.

Nový spoj do Opavy a prodloužení nočního spoje na východní Slovensko

Jako novinku zavede RegioJet nový přímý vlakový spoj Opava východ – Ostrava Svinov – Olomouc – Praha. Nový spoj Opava - Praha bude vyjíždět z  nádraží Opava východ ráno ve 4.15 hodin s  příjezdem do Prahy hlavního nádraží v  7.52 hodin. V  opačném směru pak z  Prahy pojede v  15.48 hodin s  příjezdem do stanice Opava východ v  19.20 hodin. Tento nový pár spojů doplní ranní a odpolední špičku vlaků RegioJet tak, že ráno po 4.00 hodině ve směru z  Ostravska do Prahy a odpoledne z  Prahy na Ostravsko po 13.00 hodině pojedou vlaky RegioJet každou hodinu. Mezi Prahou a Ostravou tak během dne pojede celkem 11 spojů v  každém směru – dohromady 22. RegioJet tím dále posílí svou kapacitu, kterou na trase Praha – Ostravsko nabízí a současně osloví zcela nové zákazníky ve slezské metropoli Opavě.

Pár nočních spojů RJ 1020 a 1021 pak bude nově pokračovat přímými lůžkovými a lehátkovými vozy až do východoslovenského Humenného, přičemž zastaví také ve stanicích Strážské, Michalovce, Bánovce nad Ondavou a Trebišov. Díky RegioJetu se tak výrazně posílí cenově výhodné kvalitní spojení východního Slovenska s  Prahou a dalšími místy v  České republice.

Dálkové vlaky RegioJet přepravily za tři čtvrtletí letošního roku přibližně 3,3 milionů cestujících a za celý rok 2017 by tento počet měl dosáhnout až 5 milionů. Meziročně počet cestujících roste o více než 20 %.

V  Chersonu proběhne již třetí ukrajinsko-český BarCamp

NESEHNUTÍ v pondělí odstartuje již třetí ukrajinsko-český BarCamp, který proběhne v  jihoukrajinském Chersonu ve dnech 12. až 13. listopadu. Sejdou se zde zkušené i začínající občanské iniciativy, zástupci a zástupkyně nezávislých médií nebo odbornice a odborníci na vedení občanských kampaní. Cílem BarCampu má být nejen síťování a posilování spolupráce mezi veřejností a médii, ale také sdílení inovací, dobré i špatné praxe. Inspiraci přijedou sdílet lidé z  České republiky, Ukrajiny a letos také Běloruska, Polska, Maďarska nebo Podněstří.

V půlce listopadu se v  Chersonu uskuteční třetí ukrajinsko-český BarCamp. Ve spolupráci s  ukrajinskými partnerskými organizacemi a místní knihovnou jej pořádá nevládní organizace NESEHNUTÍ. Ta v  rámci svého programu Cesta iniciativy podporuje začínající občanské iniciativy a nezávislé novináře a novinářky v  Ukrajině. Organizátorský tým při přípravě akce vsadil na již ověřený koncept BarCampu, při kterém jsou účastníci a účastnice současně vystupující, různé přednášky a workshopy probíhají paralelně a jejich délka nepřesahuje několik desítek minut.

Podle očekávání se BarCampu zúčastní kolem padesáti účastníků a účastnic, kteří budou moci navštívit dvanáct přednášek a workshopů. Svou účast potvrdili například:

Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 %; Ondřej Soukup, novinář Hospodářských novin; Vojtěch Boháč, novinář; Ivo Bystřičan, dokumentarista, scénárista a spolupracovník ČT; Taťána Revjako (Bělorusko), předsedkyně Běloruského domu lidských práv a členka známé lidskoprávní organizace Vjasna, Mark Fodor (Maďarsko), ředitel CEE Bankatch Network, Aljona Marčková (Podněstří), bývalá předsedkyně tiraspolské lidskoprávní organizace Apriori..

Jakub Šimák, koordinátor aktivit NESEHNUTÍ v Ukrajině, řekl: „Naším cílem je, aby BarCamp opět propojil aktivisty a aktivistky nejen mezi sebou, ale i s  nezávislými médii a zkušenými odborníky a odbornicemi. Neformální atmosféra BarCampu je ideálním místem pro sdílení zkušeností a nápadů.“

Petr Machálek, spolupracovník NESEHNUTÍ,   organizátor a lektor BarCampu, řekl: „Svobodná společnost není možná bez angažovaných lidí a nezávislých médií, ti jsou v  Ukrajině i České republice jednou z  podmínek demokratického vývoje. BarCamp považujeme za skvělý nástroj k  vzájemné inspiraci, motivaci, sdílení pozitivních příkladů a ke vzniku nejrůznějších nových projektů a aktivit.“

BarCamp se uskuteční v  rámci dlouhodobého projektu Cesta iniciativy v  Ukrajině. NESEHNUTÍ do dnešní doby podpořilo v  Ukrajině šestnáct občanských iniciativ. Pomohlo naplánovat občanské kampaně, jejichž rozjezd dosud financovalo 350 tisíci korunami, a uspořádalo dva ročníky ukrajinsko-českého BarCampu, kterých se zúčastnila více než stovka lidí.

BarCamp se může uskutečnit díky podpoře Mezinárodního Visegrádského fondu.

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 9. listopadu 2017

Řekněte šéfovi, ať vám od ledna 2018 přidá

Blíží se konec roku a ve firmách se dělají finanční plány na ten další. Co to znamená pro vás? Že je ta nejlepší doba říct si o zvýšení platu. Možná patříte k  těm, kteří se o peníze „dohadují“ neradi. Nebo netušíte, jak vlastně se šéfem rozhovor na toto téma začít. Poradíme vám s  tím!

1. Proč by vám měli přidat?

„Strašně rád bych ti přidal, ale nejde to. Firma je na tom špatně.“ Možná se obáváte, že od nadřízeného uslyšíte něco takového. Případně už jste to v  minulosti dokonce zažili.

Jenže zrovna v  dnešní době je poměrně velká šance, že tento argument nezazní. Ekonomika slušně jede, podniky mají domluvené zakázky na dlouho dopředu a nezaměstnanost se stabilně drží kolem tří procent.

To znamená, že řada firem nyní těžko shání nové lidi a snaží se je nalákat třeba právě na vyšší mzdy. Tato situace nahrává i stávajícím zaměstnancům: rozumný šéf si nenechá šikovného a prověřeného pracanta jen tak frnknout.

2. Jak to na šéfa „vybalit“?

Ono se to řekne – nebojte se a řekněte si o zvýšení platu. Nejednomu člověku však tato představa způsobí knedlík v  krku. Není divu, ne každý je ostřílený vyjednavač ve stylu newyorské burzy, aby si rozhovory o penězích užíval.

Když se však dobře připravíte, pocit napětí se zmírní:

Správné načasování.  Nechoďte za šéfem, když má jednu poradu za druhou nebo zrovna řeší nějaký problém. Počkejte na nějaký klidnější den.

Argumenty, které přesvědčí.  I když je teď situace na trhu práce příznivá, šéf vám nepřidá jen proto, že si to přejete. Využijte toho, že je konec roku, což svádí k  bilancování. Ohlédněte se zpátky, co všechno se vám letos povedlo, v  čem jste uspěli a jakých výsledků jste dosáhli. Sepište si to v  klidu doma na papír. Skutečně není lepší chvíle, kdy šéfovi své pracovní výsledky připomenout, než právě během debaty o zvýšení platu.

Co naopak nefunguje.  „Manželka je potřetí těhotná.“ „Mám exekuci.“ „Chceme si koupit nové auto.“ Osobní důvody do toho nemotejte, šéf na ně pravděpodobně slyšet nebude.

Nebuďte platový gangster.  Pokud šéfovi říkáte o zvýšení platu, znamená to, že s  ním chcete nadále spolupracovat. Vaše vzájemná dohoda by proto měla být gentlemanská, nikoliv založená na vydírání a blufování. Nepoužívejte  argumenty typu: „Jestli mi nepřidáte, odejdu.“ Bohužel se může stát, že vám šéf ukáže dveře dřív, než řeknete švec.

3. O kolik si říct?

Sotva si v  hlavě utřesete argumenty, které na šéfa použijete, je tu další záludnost: o jaké zvýšení si vlastně říct, abyste nevypadali „nenažraně“?

Jednoznačnou částku vám bohužel poradit nedokážeme. Záleží na tom, jakou práci děláte, jak dlouho v dané firmě pracujete a také kdy to bylo naposledy, co vám platem hýbali (myslíme směrem nahoru, samozřejmě).

Obecně však platí, že je rozumné si říct asi o  5 % čisté mzdy navíc.

Co také pomůže je, když si na Prace.cz necháte  vyjet nabídky  ve své profesi a regionu. Jinými slovy – podíváte se, kolik peněz nabízí konkurence. U spousty inzerátů totiž najdete zveřejněný nástupní plat. I to vám pomůže udělat si obrázek, o kolik je vhodné si říct.

4. Nevyšlo to. Co teď?

Možná se stalo, že jste se odhodlali, zašli za šéfem a ten váš požadavek na lepší mzdu nevyslyšel. Nemusíte hned kvůli tomu dávat výpověď a pálit mosty:

Chtějte vědět proč.  Pokud to šéf nezmínil sám, zeptejte se, proč zvýšení platu není možné. Třeba na tom společnost opravdu není dobře. Nebo zmíní, že od vás očekává trochu jiné výsledky. To vás třeba nakopne k  tomu, abyste nadřízenému dokázali, že vás zbytečně podcenil.

Zkuste si vyjednat něco jiného než peníze.  Mezi námi, polepšit si nemusíte jen pohledem na výplatní pásku. Třeba bude šéf slyšet spíš na to, že vám dá příspěvek na dojíždění, což rodinnému rozpočtu také uleví. Nebo vám nabídne možnost dalšího vzdělávání, a to vás profesně zase někam posune.

Jana Kutarňová, Prace.cz

Jak vypadá životopis, který vás dostane na pohovor

Na čem nejvíce záleží, když píšete životopis? Na tom, jak působí jako celek. Fotku nebo grafiku totiž můžete ladit do nekonečna. Personalistům však jde hlavně o to, aby se z životopisu  dozvěděli, co potřebují.

1. Inzerát pozorně čtěte, ale neopisujte

„Požadujeme: Výborné komunikační dovednosti, vynikající znalost excelu, špičkové povědomí o novinkách na trhu.“

Něco takového možná čtete v  inzerátu a říkáte si, že když to chtějí, tak to mají mít. A do životopisu napíšete: Mám výborné komunikační dovednosti, vynikající znalost excelu...

Pozor na to. Samochválou personalistu neohromíte. Že něco skvěle ovládáte a jste odborníci, by o vás měly vypovídat především výsledky, nikoliv jedno líbivé přídavné jméno.

Totéž platí pro motivační dopis. Nepište, že jste nejlepší kandidát a do firmy se výborně hodíte. Nechte personalistu, ať to posoudí sám.

2. Jak nejlépe prodáte praxi

Nejspíš už jste slyšeli, že životopis by se měl ideálně vejít na jednu stránku A4. Personalisté opravdu ocení stručnost a to, že dokážete vypíchnout to hlavní.

O čem má smyl se  rozepsat, je praxe. Ta je vaší vizitkou. O něco více se tedy rozepište o zkušenostech, které jste získali mezi lety 2007 – 2017. Starší praxi zmiňte okrajově.

A  ještě další tip: vypíchněte  zejména praxi u posledních tří zaměstnavatelů,  další zkušenosti popište stručněji.

Aby životopis  působil přehledně, pomozte si odrážkami. V dlouhých větách se  personalisté zbytečně ztrácejí. Ke každé pracovní zkušenosti napište 5 až 10 odrážek (víc není třeba). Zmiňte  jak náplň práce, tak výsledky a  úspěchy, kterých jste dosáhli.

„Zaujme hlavně názornost. Je dobré umět vyjádřit své  zkušenosti čísly. Když obchodník uvede, že měl na starosti komunikaci s  klienty, plnění nastavených cílů a přípravu smluv, je to obyčejné. Když ale napíše, že se každý týden setkal s 10 klienty a cíle měl nastavené na 2 miliony korun ročně, je to hned o něčem jiném,“ říká Zora Kusnjerová  z neziskové organizace Genixa, která lidem radí, jak uspět na trhu práce.

3. Více si věřte

Ale co když si myslíte, že žádné takové výsledky nemáte? „Český národ se bohužel strašně podceňuje. Má pocit, že když někdo byl asistentka nebo recepční, tak v  práci vlastně nic nedělal. I tady ale lze být v  životopise více konkrétní. Stačí se jen zamyslet nad tím, co v  práci těch osm hodin dělám: komunikuji s klienty, připravuji zasedačky...,“ říká Zora Kusnjerová.

Petra Harazímová z  projektu Práce nás baví s  tím souhlasí: „Třeba účetní může zmínit, že do firmy přišla kontrola z  finančního úřadu, ale nic nenašla. Když budu mít vedle sebe životopis jedné účetní, která napíše, že dělala faktury a druhé, která se pochlubí, že jí finančák neměl co vytknout, je asi jasné, kterou spíš pozvu na pohovor.“

4. Co se vyplatí upravit

Každá firma je trochu jiná a  zaměstnavatelé mohou klást důraz na jiné věci, i když se jedná o tu samou profesi (prodavač, účetní, klempíř). Těch rozdílů si můžete snadno všimnout už po přečtení inzerátů.

Životopis byste měli vždy trochu upravit na míru konkrétnímu zaměstnavateli. „Tím nemyslím přepsat to celé, ale změnit třeba 5 % obsahu. Pokud firma požaduje něco, co mám, napíšu to hned na úvod a neschovávám si to někde mezi řádky,“ radí Petra Harazímová.

Co můžete zdůraznit?  Záleží na požadavcích firmy. Může to být znalost konkrétních programů, zkušenost s  oslovováním nových klientů, řidičský průkaz...

5. Jak životopis působí jako celek?

To, co personalisty nejvíc zajímá, je: co  co umíte a jaké dovednosti můžete do firmy přinést. Právě tyto informace by měly být z životopisu patrné na první dobrou.

Například, že jste účetní s  osmiletou praxí, ovládáte ty a ty programy a máte zkušenost s  vedením menšího týmu. Pár vět tohoto typu můžete klidně napsat rovnou na začátek životopisu, ještě před osobní údaje. Takové shrnutí personalistu zaujme a navnadí ho na další čtení.

Tip:  Je váš životopis právě takový? Otestujte to. Dejte životopis přečíst kamarádovi nebo někomu z  rodiny a požádejte je, ať ve třech větách shrnou, co si zapamatovali. Podobný dojem si nejspíš odnese i personalista.

Prace.cz

Fotografie z cest mohou ubližovat aneb Víte, jak při cestování do exotiky (nevědomě) nepůsobit utrpení divokým zvířatům?

Ačkoliv raketově se rozvíjející globální turistický ruch může přinášet živobytí obyvatelům mnohdy i velmi odlehlých exotických oblastí, pokud není provozován zodpovědně, může s sebou nést i značné negativní dopady na místní přírodu, živočichy a rostliny. Česká organizace The Kukang Rescue Program proto zveřejnila upozornění s informacemi o tom, jak být při cestování v exotických koutech světa vůči divokým a ohroženým zvířatům co nejohleduplnější již během pro většinu cestovatelů samozřejmé činnosti - při pořizování fotografií.

V dnešní době sociálních sítí a populárních „selfie“ fotografií jsou mnohé, především pak vizuálně atraktivní druhy živočichů ohroženy držením v nepřirozených a neodpovídajících podmínkách pouze za účelem získávání peněz za vyfotografování se s daným zvířetem. Velmi často se jedná o ohrožené, či dokonce kriticky ohrožené druhy, jejichž držení či obchod s nimi je nelegální, jako je tomu právě v případě outloňů, orangutanů, tygrů a dalších. Zejména na podzim a v zimě se spousta Čechů vydává za teplem do exotických krajin, jako je například Thajsko, kde se s těmito případy nelegálního obchodu se zvířaty a jejich týráním mohou setkat.

Sdílením tohoto typu fotografií či videí z cest na sociálních sítích či na kanále youtube.com pak nevědomě podporujeme ilegální trh se zvířaty, a tím napomáháme jejich vyhubení. Obzvlášť velký problém nastává, když své snímky s těmito zvířaty zveřejňují známé osobnosti, které bývají vzorem pro miliony lidí po celém světě. S outloněm se v Thajsku před čtyřmi lety vyfotila například zpěvačka Rihanna nebo před pár dny slovenský rapper Rytmus. „Takovéto fotografie mohou velmi významně přispět k nárůstu celosvětové poptávky po ohrožených zvířatech. Sdílením snímků s roztomilými nebo neobvyklými zvířaty se zvyšuje zájem lidí o tyto živočichy jakožto domácí mazlíčky, a tedy vzrůstá jejich ilegální odchyt z přírody a prodej na černém trhu,” dodává tisková mluvčí záchranného programu Kukang Kateřina Holubová. Dramatický úbytek jedinců v přírodě může vést k vymizení celého druhu.

The Kukang Rescue Program, který se na Sumatře zasazuje o ochranu outloňů váhavých a dalších ohrožených živočichů, zveřejnil článek obsahující tipy, jak svým jednáním při cestování a fotografování nepůsobit divokým zvířatům utrpení a nepodněcovat ilegální trh s ohroženými druhy. Článek „Zodpovědný turismus” doplněný letákem ke stažení v české i anglické verzi, k jehož vzniku přispěly i zoologické zahrady v Ostravě, Olomouci a Liberci, je k nalezení na webu The Kukang Rescue Programu zde.

V záchranném a rehabilitačním centru The Kukang Rescue Programu procházejí outloni zabavení z černých trhů rehabilitací, po jejímž úspěšném absolvování mohou být vráceni zpět do volné přírody. Pro správné nastavení procesu rehabilitace a pro navržení vhodné léčby je nutné outloně podrobit důkladné zdravotní a dentální prohlídce. K minimalizování stresu a bolesti je nezbytná inhalační anestezie, která však dosud klinice záchranného a rehabilitačního centra The Kukang Rescue Programu chybí. Na přístroj pro inhalační anestezii nyní organizace shání finanční prostředky na https://www.darujme.cz/vyzva/1200265, kde všichni zájemci mohou přispět.